Garden Hallo Field Day

W czerwcu 2024 uruchamiam nową koncepcję anten, którą nazwałem Garden Hallo Field Day. Są to anteny, które swoją długością spełnią wymagania małych działek. Będą to anteny wielopasmowe. Zapraszam do obejrzenia filmu z testu pierwszego prototypu takiej anteny.

POTA (Parks On The Air) – Jak zacząć i skończyć

Dzisiaj powiem Wam o  aktywności terenowe i o ciekawym programie krótkofalarski9m. 

Na całym świecie, w tym w Polsce, istnieje szereg programów promujących tę formę aktywności. Wśród nich warto wyróżnić takie inicjatywy jak Flora Fauna, program PGA – aktywujący gminy i powiaty, oraz programy skupiające się na zamkach i Park On The Air, znany jako POTA, który koncentruje się na różnorodnych obiektach przyrodniczych.

Dlaczego te programy są tak ciekawe? Ich głównym celem jest nie tylko zachęcanie do aktywności fizycznej, ale również rozwijanie umiejętności obsługi radiostacji poza miejską infrastrukturą oraz promowanie lokalnej przyrody. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się bliżej programowi POTA, odkrywając jego unikalne aspekty i możliwości, jakie oferuje krótkofalowcom.”
Posłuchaj odcinka Ham Radio Short 4

Pasmo 20m

Pasmo 20 metrów (14 MHz) pracuje najlepiej w różnych porach dnia i nocy, w zależności od warunków propagacyjnych. W ciągu dnia sygnały na tym paśmie są słabsze, a propagacja lepiej działa w godzinach wieczornych i nocnych.
 
W czasie nocnym, gdy Słońce jest po drugiej stronie Ziemi, warunki propagacyjne na pasmie 20m często poprawiają się, co pozwala na osiągnięcie dalszych zasięgów łączności. W ciągu dnia, zwykle najlepsze wyniki osiąga się w okolicach południa i popołudnia, szczególnie w czasie zimowym, gdy Słońce jest w niższej pozycji na niebie.

Dookoła ziemi

Ciekawostką dotyczącą propagacji fal krótkich jest fakt, że w niektórych warunkach atmosferycznych fale krótkie mogą być odbijane i propagować wokół całej planety. Zjawisko to nazywane jest efektem dalekiego odbicia, lub po prostu “skip” (ang. “skok”), ponieważ fale “skaczą” między warstwami atmosfery o różnych gęstościach.
 
Dzięki temu krótkofalowcy mogą przekazywać sygnały na bardzo duże odległości.  Efekt ten jest szczególnie silny w nocy i wczesnym rankiem, kiedy warunki atmosferyczne są najkorzystniejsze.
 
Każdy może usłyszeć taki sygnał nawet na niezbyt skomplikowanej antenie. Kiedy usłyszysz korespondenta, którego głos będzie brzmiał tak jakby używał mikrofonu z “echem” możesz być prawie pewny, że odebrałeś falę, która obiegła całą ziemię. 
Wyjątek stanowią stacje, które faktycznie używają mikrofonów z echem 🙂 Ale to jest bardzo, bardzo rzadkie na falach krótkich.